FEDERAL COURT OF AUSTRALIA
Jovcic v Coopers Brewery Limited [2023] FCA 797
Appeal from: Application for an extension of time: Jovcic v Coopers Brewery Limited [2023] FCA 423 File number: SAD 59 of 2023 Judgment of: BESANKO J Date of judgment: 13 July 2023 Catchwords: PRACTICE AND PROCEDURE — application to extend the time within which to appeal from final orders pursuant to r 36.05 of the Federal Court Rules 2011 (Cth) —– where length of delay is not significant —– whether explanation for the delay is satisfactory —– where no specific prejudice to the first respondent identified —– extension of time granted Legislation: Fair Work Act 2009 (Cth) ss 400, 604
Federal Court Rules 2011 (Cth) rr 36.03, 36.05
Cases cited: Division: Fair Work Division Registry: South Australia National Practice Area: Employment and Industrial Relations Number of paragraphs: 22 Date of last submissions: 19 June 2023 (Applicants) Date of hearing: Determined on the papers Counsel for the Applicants: Mr S Ower KC with Mr S Lindsay Solicitor for the Applicants: Sekhon Lawyers Counsel for the First Respondent: Mr S McDonald SC Solicitor for the First Respondent: Piper Alderman Counsel for the Second Respondent: The Second Respondent did not appear ORDERS
SAD 59 of 2023 BETWEEN: JOVAN JOVCIC
First Applicant
FILIP MARKOVIC
Second Applicant
AND: COOPERS BREWERY LIMITED
First Respondent
FAIR WORK COMMISSION
Second Respondent
ORDER MADE BY:
BESANKO J
DATE OF ORDER:
13 JULY 2023
THE COURT ORDERS THAT:
1.The applicants’ application for an extension of time within which to file a Notice of appeal in terms of the Draft Notice of appeal, which is exhibit “PSS-3” to the affidavit of Parambir Singh Sekhon affirmed on 22 May 2023, be granted and the time be extended to 20 July 2023.
2.The listing of this proceeding on 18 July 2023 be vacated.
Note: Entry of orders is dealt with in Rule 39.32 of the Federal Court Rules 2011.
REASONS FOR JUDGMENT
BESANKO J:
This is an application for an extension of time within which to appeal from orders made by a judge of this Court on 5 April 2023 (Jovcic v Coopers Brewery Limited [2023] FCA 423). Rule 36.03 of the Federal Court Rules 2011 (Cth) provides as follows:
An appellant must file a notice of appeal:
(a) within 28 days after:
(i)the date on which the judgment appealed from was pronounced or the order was made; or
(ii) …
(b) on or before a date fixed for that purpose by the court appealed from.
A party may apply for an extension of time within which to file a Notice of appeal under r 36.05.
In this case, oral reasons were given and orders pronounced by the primary judge on 5 April 2023 and written reasons for judgment were published by her Honour on 5 May 2023. The application for an extension of time was filed…
Keep reading for free
Create a free CaseChat account to read Jovcic v Coopers Brewery Limited and more:
- Read every judgment in full
- Ask AI and get answers linked to paragraphs
- See how each paragraph was cited in later cases
- Download judgments as PDF or Word
One click creates your free account or signs you in.
By continuing you agree to the Terms and Privacy Policy.
- Case
- [2023] FCA 797
- Decision Date
CaseChat Overview and Summary
The court found that the delay in this case was not significant, and the explanation provided by the applicants for the delay was satisfactory. The applicants’ legal representatives had acted promptly upon becoming aware of the need to file an appeal, and the delay was largely due to administrative errors. Furthermore, the court noted that no specific prejudice to the respondent had been identified as a result of the delay. Given these factors, the court was satisfied that the applicants had demonstrated sufficient cause for the extension of time. Consequently, the court granted the application and extended the time for the applicants to file a Notice of Appeal to 20 July 2023. The listing of the proceeding scheduled for 18 July 2023 was also vacated as a result.
Orders
Orders of the court
1. The applicants’ application for an extension of time within which to file a Notice of appeal in terms of the Draft Notice of appeal, which is exhibit “PSS-3” to the affidavit of Parambir Singh Sekhon affirmed on 22 May 2023, be granted and the time be extended to 20 July 2023.
2. The listing of this proceeding on 18 July 2023 be vacated.
Note: Entry of orders is dealt with in Rule 39.32 of the Federal Court Rules 2011.
Background
Background to the litigation
Full text does not contain this section.
Evidence
Evidence Before The Court
Full text does not contain this section.
Decision
Reasons for decision
Full text does not contain this section.
Ratio Decidendi
Legal Principle Established
Full text does not contain this section.