| [2023] FWC 3281 |
| FAIR WORK COMMISSION |
| DECISION |
Fair Work Act 2009
s.394 - Application for unfair dismissal remedy
Sean Rojas
v
Fredon Security Pty Ltd
(U2023/10590)
| COMMISSIONER PERICA | MELBOURNE, 22 DECEMBER 2023 |
Application for an unfair dismissal remedy
Mr. Sean Rojas (Applicant) made an application to the Fair Work Commission under s.394 of the Fair Work Act 2009 (Cth.) for an order granting a remedy, alleging that he had been unfairly dismissed from his employment with Fredon Security Pty Ltd (Respondent).
The application was filed by Mr. Tom Koletsos, an industrial relations consultant of the firm Just Relations Consultants at 12:02 AM on 27 October 2023.
In its Form F3 response, the Respondent objected to the application on the ground that the application is out of time and that the Applicant was not dismissed.
For the following reasons, I have decided to extend the time for filing the application under s 394(3).
Procedural History
On 23 November 2023, I made directions for the Applicant and the Respondent to file contentions, witness statements and other documentary material with respect to the jurisdictional objections.
The matter was heard on 7 December 2023 by way of a determinative conference. At the conference the Applicant represented himself, gave sworn evidence and was cross examined. The Respondent was represented by Ms. Jewlia Holt and Mr. Richard Laufer.
Before considering the merits of the application, the Commission must be satisfied that the application was not made out of time.
When must an application for an order granting a remedy be made?
Section 394(2) of the FW Act provides that such an application must be made:
(a)within 21 days after the dismissal took effect: or
(b)within such further period as the Commission allows.
When did the dismissal take effect?
The alleged dismissal took effect on 5 October 2023. There is a dispute between the parties as to whether the Applicant was dismissed under s 386(1)(b).
When was the application made?
The application was made at 12:02 AM on 27 October 2023 when it was received by the Melbourne Registry of the Commission by e-mail from Mr. Koletsos, who had been the Applicant’s paid agent.
Was the Application made within 21 days after the dismissal took effect?
As the Full Bench has stated in relation to a general protections application but equally applicable here, “[t]he 21-day period prescribed… does not include the day on which the dismissal took effect.”[1]The Full Bench further stated, “[i]f the final day of the 21 day period falls on a weekend or public holiday, the prescribed time will be extended until the next business day.”[2]
The alleged dismissal took effect on 5 October 2023. The final day of the 21-day period was therefore 26 October 2023 and ended at midnight on that day. The application was filed two minutes late at 12:02 AM on 27 October – the 22nd day after the dismissal.
The application was not made within 21 days of the date the dismissal took effect. I need to consider…
Continue reading Sean Rojas v Fredon Security Pty Ltd
Sign in free to access the full text
- AGLC
- Sean Rojas v Fredon Security Pty Ltd [2023] FWC 3281
- Case
- [2023] FWC 3281
- Decision Date
CaseChat Overview and Summary
Orders
Orders of the court
Full text does not contain this section.
Background
Background to the litigation
Full text does not contain this section.
Evidence
Evidence Before The Court
Full text does not contain this section.
Decision
Reasons for decision
Full text does not contain this section.
Ratio Decidendi
Legal Principle Established
Full text does not contain this section.